piątek, 30 listopada 2012

Tunel w Ruszczy


    Na początku lat 50-tych XX wieku, ówczesne dwie podkrakowskie wsie: Ruszcza i Wadów, w związku z budową Nowej Huty oraz kombinatu metalurgicznego im. Lenina zostały objęte planami przebudowy oraz intensywnej industrializacji.
   Dotychczasowe wioski, żyjące z dala od zgiełku wielkomiejskiego sąsiedniego Krakowa zostały przedzielone ogromnym nasypem kolejowym, przez który wiodła nowo powstała linia kolejowa: PLK 944 Kraków Nowa Huta NHA - Kraków Nowa Huta NHD (obsługująca głównie kombinat w Nowej Hucie). Wkrótce też zostały pod torami wydrążone dwa tunele, które miały ułatwić komunikację pieszą oraz samochodową między Ruszczą i Wadowem. Krótszy, posiada około 75 metrów długości, zaś dłuższy prawie 200 metrów. W pierwszej dekadzie XXI wieku tunel wadowski został wyremontowany oraz oświetlony. Obecnie, obiekt ten łączy ze sobą ul. Organki z ul. Za Górą. 
       Tunel wadowski był też bohaterem Nowohuckiej Kronika Filmowej, z 2004 roku w której znalazła się Krótka historia o dwóch miejscowościach, które łączy... tunel: opowiadająca o tym zabytku infrastruktury drogowej: http://www.kronika.com.pl/odtwarzacz/index.php?KID=8

8 komentarzy:

 1. Trzeba tutaj dodać że tunel ten "występował" w polskim filmie Vinci. Co prawda tylko przejeżdżali autem pod nim ale zawsze coś :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten fakt to mi najwidoczniej jakoś umknął... aż z ciekawości oglądnąłem film :)

   Usuń
 2. http://janekpisze.blogspot.com/2013/10/filmowy-tunel-jak-z-horroru-czyli.html tutaj pokazałem ujęcia z filmu "Vinci" i pozwoliłem sobie dodać link do tego wpisu. Pozdrawiam i zapraszam na mój blog o ciekawostkach krakowskich!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O! Dziękuję bardzo za podlinkowanie, a i z ciekawością zasiądę do lektury bloga, tymbarskiej, że jest o Krakowie :)

   Usuń
  2. Ruszyliśmy też z kanałem YT - http://www.youtube.pl/KRAKsplorator - o alternatywnym zwiedzaniu Krakowa i okolic. Tam też jest o tunelu video z naszym komentarzem. Polecamy się :)

   Usuń
  3. Panie Janie można jeszcze gdzieś przeczytać artykuł: 5 niesamowitych miejsc w okolicach Krakowa

   Usuń
 3. Przeniosłem się w nowe miejsce i dalsze ciekawostki tam wrzucam: http://www.janekpisze.pl/index.php/2016/09/29/5-niesamowitych-miejsc-w-okolicach-krakowa/ :)

  OdpowiedzUsuń
 4. nieźle, muszę to obczaić (lubię takie cholernie dalekie rubieże Krakowa ;)

  OdpowiedzUsuń